Vitamin A; embriyonun gelişmesi, büyüme, görme, üreme, kan yapımı, bağışıklık sistemi ve doku hücresi farklılaşması için gereklidir. Isıya dayanıklıdır, suda çözünmez ancak yağda erir. Besinlerdeki a vitamini emilimi için safra asitlerine ihtiyaç vardır.

A vitamini açısından yeterli beslenen bir kişi günlük ihtiyacının 10 katı kadar A vitamini alırsa zehirlenir. A vitamininden zehirlenme belirtileri; baş ağrısı, baş dönmesi ve kusma şeklindedir. Fazla tüketildiğinde karaciğerde büyüme, eklemlerde ağrı, baş ağrısı, kuru ve pul pul dökülen deri, kusma ve iştah kaybı, uzun kemiklerde kalınlaşma, saç dökülmesi, deride sararma, sinir sisteminde hasar ve doğumsal bozukluklar meydana gelebilir.

A vitamini hayvansal kaynaklıdır; karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı ve yumurta gibi besinlerde bulunur. Bunun dışında bitkilerden alınan provitamin-a karaciğerimizde A vitaminine dönüştürülür.

Görevleri

  • Vücudun hastalıklara karşı korunmasında, bağışıklık sisteminin oluşumuna yardımcıdır.
  • Kemiklerin ve üreme sisteminin gelişimine yardımcıdır.
  • Gözlerin karanlıkta normal görmesini, alacakaranlığa alışmasını sağlar.
  • Ağız, mide ve ince bağırsakların, idrar yollarındaki deri ve dokuların sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlayarak enfeksiyonlara karşı korur.

A vitamini yetersizliğinde;

  • Derinin kuru ve pütürlü olması, gözdeki epitel dokunun bozulması, kuruması ve koruyucu tabaka kaybı.
  • Bağışıklık sisteminin bozulmasıyla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığının artması.

gibi belirtiler görülebilir.


Ayrıca Bakınız;

Etiketli