B3 vitamini ya da Niyasin, kimyasal formülü C6H5NO2 olup suda çözünebilen bir vitamindir.  Hücrelerde enerji metabolizması, nükleik asit, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında gereksinim duyulur.

Niyasin, nikotinin yükseltgenmesi sonucunda keşfedilmiştir. Ona verilecek ismin nikotini çağrıştırmaması amaçlandığı için nikotinik asit + vitamin ‘den türetilmiştir. Eski metinlerde niyasin için vitamin PP adının (İngilizce “pellegra preventing” (pellegra önleyici) teriminden kısaltması) kullanıldığını görülebilir.

Niyasin Eksikliği

  • Eksikliği, insanlarda pellegra adı verilen ve sinir sisteminde fonksiyon bozukluğu, mide-bağırsak sistemi bozukluğu, ishal, zihin bulanıklığı, depresyon, ağır dermatit ve cilt lezyonları ile karakterize bir hastalık oluşur. Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa karşı dayanıksızlığa yol açar.
  • Kan dolaşımını düzenler, sağlıklı bir deri sağlar, sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur.
  • Beyin ve hafızanın fonksiyonlarını gerçekleştirmesinde etkilidir, şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda tedavi edici rol oynar.
  • Yeterli B3 düzeyleri insülin ile östrojen, projesteron ve testosteron gibi cinsiyet hormonlarının sentezi için hayati rol oynar.

Ayrıca Bakınız;

Etiketli