Kuzey Amerika, kuzey yarım kürede bulunan, kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlas Okyanusu, güneyde Karayip Denizi ve kuzeybatıda Büyük Okyanus ile çevrili olan kıtadır.

24.230.000 km²’lik bir alan oluşturmaktadır. 2001 yılındaki ortalama nüfusu 454.225.000’dir. Asya ve Afrika’dan sonra üçüncü büyük kıtadır ve nüfus olarak da Asya, Afrika ve Avrupa’dan sonra en kalabalık dördüncü kıtadır.

Yeni Dünya olarak da adlandırılan kara kütlesinin kuzey kısmında bulunmaktadır. Kuzey Amerika’nın Güney Amerika’ya tek kara bağlantısı dar Panama Kanalı’dır.

Kıta dört büyük bölgeye ayrılabilir: Meksika Körfezi’nden Kanada Arktiği’ne kadar, Great Plains; Rocky Dağları, Great Bas, Kaliforniya ve Alaska’yı içeren, jeolojik olarak genç, dağlık batı; kuzeydoğuda yüksek ama nispeten düz Kanada bölgesi; ve Appalachian Dağları’nı ve Florida Yarımadası’nı içinde bulunduran doğu bölgesi.

“Amerika” adı, bazı tarihçilere göre 1497’de Kuzey Amerika kıtasına ulaşmış olan tüccar ve denizci Amerigo Vespucci’nin onuruna, ilk kez Alman coğrafyacı Martin Waldseemüller’in “Cosmographia introduction (1507 – Kozmografyaya Giriş) adlı eserinde kullanılmıştır. Buradan Waldseemüller’in,  Kristof Kkolomb’un Amerika karalarına yağtığ gezilerde (1492-1504) haberi olmadığı anlaşılmaktadır. Batı Yarım Küre’deki kütleleri için kullanılan “Yeni Dünya” (Latince; Mundus Novus) terimi de, ilk kez Vespucci’nin 1504’te yayımlanan mektuplarında yer almıştır. “Amerika” adını alan ve kuzeyde Labrador’dan güneyde Patagonya’ya kadar uzanan karalar, yakın yıllara değil itek bir kıta olarak kabul edilirdi.

Kıta ülkeleri

Antigua ve Barbuda, Amerika Birleşik Devletleri, Bahamalar, Barbados, Belize, Dominik Cumhuriyeti, Dominika, El Salvador, Grenada, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaika, Kanada, Kosta Rika, Küba, Meksika, Nikaragua, Panama, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Trinidad ve Tobago


Kaynak ve ileri okuma;